Jaký je správný tlak v pláštích a galuskách ? - Kastar - Mavic, servis zapletených kol Mavic, kola, ráfky, pláště, galusky, tretry, cyklistické přilby, paprsky, vzdělávání mechaniků, Bike akademie

Úvodní strana

Jaký je správný tlak v pláštích a galuskách ?

Tlak v pneumatikách má velký vliv na výsledný efekt jízdy , na její  bezpečnost , životnost pneumatik a také komfort . Před huštěním pneumatik je důležité vědět , váhu cyklisty , rozměr pneumatik a  kvalitu kordu TPI  je také brát v úvahu pevnostní doporučení výrobce ráfků  ( Mavic ZDE ) . Velmi často se setkáváme s mylnými názory na huštění především závodních silničních plášťů či galusek . Požívání vysokého tlaku 9-12 BAR u standartních plášťů s kordem z NYLONU v kvalitě 26-120 TPI je přehnané , nebezpečné a na rychlost jízdy to nemá pozitivní vliv. Nylonový kord není tak elastický a jeho přehuštění vede k odskakování v zatáčkách a nízké přilnavosti . Celkově je pocit z jízdy velmi tvrdý a nepohodlný a zbytečně trpí kostra a především páteř cyklisty. Rchlost a nízký valivý odpor plášťů a galusek nezáleží na tlaku ,ale na kvalitě kordu ( TPI) a celkové konstrukci pláště&galusky . Například při závodech jako jsou ,,jarní klasiky" nebo ,,Paris Roubaix" se používá tlak v galuskách profesionálních jezdců max okolo 5,5 - 5,6 Bar. 

Základem je tedy zvolit odpovídající model, kvalitu a rozměr pneumatiky podle vašeho plánovaného efektu . U CITY  - TREKINGOVÝCH kol se preferuje odolnost proti defektu , bezpečnost a pohodlí . Vliv také hraje požadovaná nižší cena . Zde se doporučují pláště od 32 do 47mm široké . Jejich doporučený tlak je okolo 4-5 Bar . U silničních kol určených pro trénik nebo u kol závodních se tlak již pohybuje okolo hranice 6-9  Bar. U profesionálních závodníků se pak u galusek hustí při časovkách okolo 10 Bar a na dráze dokonce na 14 Bar . Pro běžný trénink , kde vyžadujeme pohodlí a bezpečnost hustíme pláště &galusky u nižších kvality TPI 26-60 okolo 5,9-7,9 Bar . U kvality 150 TPI  6,2 až 8,3 Bar .  U 220 TPI  6,6 až 8,6 Bar a u 290-320 TPI  na 6,9-9,0 Bar. Doporučený tlak Vittoria produktů stanovený podle váhy cyklisty a kvality kordu od 26 do 320 TPI je ZDE . Hodnoty uvedené v tabulce jsou platné pro suché povrchy . V případě deště a jízdy mo mokrých silnicích se doporučuje obrat cca 0,5 Bar . Zvětší se tak kontaktní plocha pláště s vozovkou a zlepčí se tak bezpečnost .

<< Zpět

Novinky emailem

Máte-li zájem o zasílání technických novinek a aktualit, vyplňte prosím Váš email:


Registrace do eShopu (B2B)

Katalog produktů